6 července, 2022 Od admin Off

Fast trick Superferrata Dachstein

Jako každý rok, vyráží Husmen za výzvou do zahraničí. Statisticky jde o náročný výstup na kopec v co nejkratším čase. Dle parametru je ferrata v Rakousku přesně to pravé. A která to vyhrála? Anna und Der Johan – Klettersteig. Jde přímo o Superferratu co do délky a obtížnosti. Nic pro začátečníka, ale kdo má kuráž má zelenou. Cíl je jasný, můžeme vyrazit.

Co potřebujeme na cestu? Každým rokem se u lezce mění návyk na potřebné vybavení. Od prvních dobrodružství na horách se objem či váha vybavení snížil o více jak 50%. Zásluhou technologií oděvů, které hřejí, chladí či jen odvádí pot. Dalším pomocníkem jsou zkušenosti jako že „Nenosit sebou zbytečnosti pro parádu“. Ale na ukulele nezapomeňte. Nasedat do expedičního vozidla a start.

Cesta míří do Ramsau am Dachstein, což je asi 6,5h jízdy. Připravte si 6 EUR na poplatek mýtného. Při vjezdu do parku Dachstein neztraťte ticket, je velmi cenný nahoře. Pro basecamp je ideální prostor u Berghotel Dachstein (majitel je slovenské národnosti). Není možno spát u cest atd., ale po domluvě se koutek u skotu najde.

Naše výprava byla velmi nejistá na předpovědi počasí a na výstupový den dokonce s bouřkou. „To chceš, být na drátě za bouřky“. Ale nějaké okénko tam přeci jen bylo. Jelikož jde o výstup přes 1000m výškových vstáváme časně, už v 3:00 ráno. Svižnou chůzí jste u nástupu za 45min. Na cestu i v jarním období berte cepín, přes ledovec se musí. Za rozbřesku začínáme.

FOTO

Lezení v náročnosti C/D k snídani je pochoutka a chvilku trvá než dorazí tempo. Po zahřátí už to jde a metry jdou dobře. Občasná rosa na vápenci je k vzteku a smeknutí je běžné. Za 2h je Anna zdolána a 10min odpočinek příjemný.

FOTO

Přechod pod Johana je tak trochu pátračka, ale našel se. Hned na začátku čeká asi 5m úsek E s převisem. Technika na nic, jde jen o sílu se vytáhnou. Poté jsou 3h s výškou 600m jen C/D a občas B. Pěkný komín, žebřík na ploché skále, super. Jen to počasí nám začalo dělat nepříjemné kousky. Všude mlha a mrak. Skála mokrá a kluzká. Tady se výšky bát nemusíte, nevidíte jak jste vysoko a kam padáte. Jste jen Vy, skála a funící alpinisti.

FOTO

Na konci Johana přichází rozvaha zda pokračovat až na vrchol Dachstein, když je nám v patách bouře.. Viditelnost nula, lezecká část na vrchol A/B a promoknutí k tomu. Asi to nejlepší už máme splněno. Oběd na ledovci a sestup k lanovce. Na cestě potkáváme výpravy, které se na vrchol jedou podívat. Přeběh od lanovky a za chvilku jste tam. To potěší, když víte, že lanovka už začala jezdit a vy končíte 😊 Přibližně po 30 min jste u eskalátorů. Jízda na osobu lanovkou je za 27 EUR. A teď přichází chvilka na ticket. Ten si u pokladny označte, jinak máte platbu u vjezdu (výjezdu) zpoplatněnou 20 EUR.

Dobrá práce, Go Husmen Go