Dle § 89 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, vás informujeme, že tyto internetové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním souborů cookie.

ETNA - expedice vulkán

 Datum výstupu: 18. 9. 2017

 Vyúčtování:

letenka Praha - Milán Malpensa - Catania - Milán Malpensa - Praha: max. 3000 Kč / os.

Etna bus: 6,60 EUR / os.

Lanovka: 30 EUR / os.

Terénní bus: 40 EUR / os.

Pro srovnání - cena fakultativního výletu s cestovní kanceláří: 130 EUR 

 

 Expedice vulkán

Etna je jedinou činnou sopkou v Evropě. Dominuje celému ostrovu, z dálky je krásná, čím blíž jste, tím je děsivější. V kontaktu s ní při výstupu si uvědomíte její majestátnost a nezkrotnost. A na vrcholu jí děkujete, že vás tuto cennou lekci nechala ve zdraví podstoupit. Za námahu budete právem odměněni tím nejzábavnějším sestupem - už jste někdy běželi z kopce pokrytého pískem? 

 PRAHA - MILAN - CATANIA - MILAN - PRAHA

Pokud nemáte na ostrově půjčené auto, nejlepší dostupnost je z Catanie. 

Dlouhé hledání letenek za rozumnou cenu a s rozumnou trasou se vyplatilo - volíme let Praha - Catania s Easyjet, přestup v Miláno Palpensa. Let Praha - Milán trvá 1 hodinu, Milán - Catania 2 hodiny. 

Bus od hlavního nádraží na letiště v Praze za 60 Kč / os. jede každou čtvrthodinu a cesta trvá cca 25 minut (pokud máte řidiče Formule 1 jako my, cesta trvá cca 10 minut a v ceně jízdného máte tobogán na sedačce, kamikadze centrifugu na pravém okně při levotočivých zatáčkách, kupujte prodloužené jízdy, a pole dance bez držení). Odjezd od staré kavárny v prvním patře hlavního vlakového nádraží, nástupiště č. 1. 

Chcete mít vaše zavazadlo chráněno průhlednou fólií, ale zároveň nechcete platit 200 Kč na letištním stánku s obsluhou? TIP: V letištní hale je Billa, v Bille je potravinová fólie, potravinová fólie stojí 20 Kč, 200 Kč mínus 20 Kč je 180 Kč, v Bille je spousta alkoholu za 180 Kč, alkohol zbavuje stresu před letem.

Na letišti v Miláně zjišťujeme, že naproti příletové hale je chutné a levnější Fly Café Bistro, kde nerozumíme ani slovo grácie. Přesto odcházíme s třemi velkými bagetkami za 10 EUR. Vše nám italská servírka krásně zapekla - sice pajzl, ale na úrovni. V místnosti s posezením sedí ožralové na panácích a dvěma zuby se snaží ukousat bagetu při sledování videoklipů italských hitů sedmdesátek. V příletové hale je ještě otevřená kavárnička s mini obchůdkem, jablko, voda a croissanty za 6,20 EUR. Odlet nás čeká až další den, tj. v neděli, v 6:25, spíme v příletové hale na lavičce.

Ranní káva na letišti za krásných 1,50 EUR. Káva + croissant + džus 4,50 EUR. Vzlétáme za svítání, letíme nad Liparskými ostrovy a Taormínou. Už z letadla ji vidíme - majestátní vulkán, dominantu ostrova. V Catanii je krátká přistávací dráha a dobrý navigační systém i pro laiky. Před letištní halou nastupujeme do shuttle busu do města za 4 EUR / os., cesta trvá cca 20 minut a doveze vás až k hlavnímu vlakovému a autobusovému nádraží Catania Centrale. Autobus na znamení zastaví prakticky kdekoliv, například pod mostem u křižovatky. Prostory před Catania Centrale jsou nechutné a nebezpečné. O migrantech se netřeba zmiňovat. Zajímavý je ale čtyř až sedmi pruhový kruhový objezd (dle nálady řidičů) a dlouhatánský přechod pro chodce do zatáčky - přes pět pruhů napříč kruhovým objezdem.

JSME TU!

 Catania

Počasí na výstup nám bude přát až zítra, musíme přespat v Catanii. Hotel B&B Blackwhite nebyl dobrou volbou, je v souběžné ulici s nádražím, cca 300 m od vlaku, jediné krásné je boční výhled na Etnu. Označení hotelu je pouze na zvonku a na balkoně, na který není vidět. Nikdo nehovoří anglicky, nerozumí ani slova typu room, night, breakfast. Naštěstí ale máme na googlu chytrý překladač. Z pokoje máme parádní výhled do bytů místních obyvatel, kteří právě snídají špagety. Venku je 30 °C a na každém kroku rostou kvetoucí a plodící opuncie, později zjišťujeme, že plody se jí a je z nich výtečná marmeláda, i když tady nad tím všichni ohrnují nos, plody se válí všude na ulicích a opuncie je nepříjemný plevel. Podél cest rostou výstavní agáve, javory a kaktusy. V noci po nás běhají krysy, únava a pravidelná dezinfekce nás naštěstí nechávají v klidu.

výhled catania

 Chcete stát na vrcholu Etny? Poradíme vám, jak na to!

Zpáteční autobus: TAM Catania 8:15 - Refugio Sapienza 10:15 + ZPĚT Refugio Sapienza 16:30 - Catania 18:30, celkem za 6,60 EUR / os.

Před vlakovým nádražím Catania Centrale staví ETNA BUS (ALIBUS, autobusy AST). Přivstaňte si, zájemců je obvykle minimálně dvakrát víc než míst k sezení. Autobus vás doveze až do Refugio Sapienza - k dolní stanici lanovky. Od horní stanice lanovky vás terénní busy dovezou až do Torre Del Filosofo, což je nejvyšší dostupný bod bez výbavy a průvodce - vulkanologa.

Cesta pěšky: zdarma

Lanovka + bus + průvodce = cca 80 EUR / os.

Nahoře fouká (něco mezi vichřicí a tornádem), v září cca 10 °C, výstup plný prachu a písku, šterk, kamení. Maličké žlutozelené horké plácky. Nahoře místy sníh. 

aufstieg verboten

Ráno vyrážíme v 7:40, kupujeme zpáteční jízdenky na Etna bus 6,60 EUR / os. Jízdenky se prodávají v zapadlé uličce vlevo od nádraží, maličký krámek s jednou přepážou snadno přehlédnete. Od nádraží se dejte vlevo, přejděte dlouhý přechod, po pravé straně je kebab, dejte se doleva a zavítejte do hnusné špinavé uličky, kde po levé straně asi v půlce uličky najdete krámek s jízdenkami.

Čekáme chviličku a rychle se cpeme do busu jako první, kam se na nás hrabou důchodci nalepení na dveře před hotelovou restaurací 20 minut před vypuknutím snídaní. Třicet turistů z Deutschlandu se cpe hned za námi, dost lidí se do busu nevešlo. Bereme nejlepší místa, v 8:15 vyrážíme. Cesta je poměrně hezký vyhlídkový okruh po městě. V Nicolosi následuje 20 minut přestávka na kávu a zákusek, protože Siciliáni vlastně ještě spí a Bůh jim musel dát sílu nastoupit do busu v tuto nekřesťanskou hodinu. Krémový ovocný dortík + bochánek s marmeládou a marcipánem + 2 kávy celkem za 4 EUR. Pan řidič si bere provizi za skupinu, kterou do kavárny pravidelně z rána přiváží - chválíme jeho business plán. Pokračujeme cca 1 hodinu cesty do Reffugio Sapienza, odkud startuje lanovka.

Průvodce nám nabízí balíček lanovka + terénní auto + průvodce na vrchol, cestu pěšky odhaduje na 10 km - cca 6 hodin chůze. Změřil si nás pohledem, když jsme mu řekli, že půjdeme kompletně zu Fuss a odešel se věnovat turistům ochotným zaplatit 100 EUR.

Poměrně dost lidí volí pěší výstup pod lanovkou (ušetřeno 30 EUR), poté výjezd terénním busem. Zdá se to jako logická varianta, ale pokud chcete ušetřit, vřele doporučuji udělat to opačně, vezměte si lanovku a na terénní busy se vykašlete. Cesta od horní stanice lanovky až do Torre Del Filosofo je nejkrásnější úsek, navíc nejsnadnější! Cesta pod lanovkou je něco jako zatáčka mrtvého muže Goméze Addamse na jeho modelové trati s vláčky. To prostě nechceš.

lanovka

Musíme stihnout zpáteční bus v 16:30, tedy neztrácíme čas a vyrážíme. První kilometr pod lanovkou je za trest, měsíční krajina do strmého krpálu, velké kameny, brodíme se a kloužeme po štěrku, stoupání odhadujeme na 45%. Kolem nás se plahočí páry v keckách a oblečení na pláž / ples v opeře. Za hodinu máme hotový výstup nejhoršího úseku k horní stanici lanovky, což je zároveň výchozí bod pro terénní autobusy do Torre Del Filosofo.

terenní busy

Krásný výhled na majestátní hlavní kráter. Svačíme sušenky s prachem a kamením. Vzájemně se fotíme s roztomilým starším belgickým párem. Čeká nás šetrnější část, krásná měsíční krajina, možná tak trochu Mars, úchvatné pohledy na města a pobřeží, daleké pohledy na moře a mírné stoupání až k Torre Del Filosofo. Cestou potkáváme český pár, který si láskyplně sděluje, jak moc se vzájemně nenávidí. Slušně zdravíme a přejeme šťastnou cestu, zároveň obdivujeme zbrusu nový šátek Lui Vuitton a moderní lodičky. Kráter se jeví tak daleko, čím blíž jsme, tím je barevnější.

měsíční krajina

Torre Del Filosofo – horní stanice terénních autobusů. Dále už se nesmí. Tedy vlastně smí, ale pouze s průvodcem a helmou, která nás očividně ochrání před sirnými výpary a létajícími kameny, nebo že by dokonce i před lávou? Stoupáme poslední metry povolené cesty k zákazové tabuli. Jdeme dál? Natruc si stoupáme za zákazový provaz. Fouká snad 100 km/h, prach je všude kolem, v puse, v očích.. „Do you go up?“ slyšíme za zády, dvě německé turistky se chtějí přidat a vytvořit skupinku s cílem nelegálního výstupu ke kráteru na vlastní pěst. Jdeme. Můžou za to ony. Za všechno v historii můžou Němci. Cestička po obřích kamenech, které vydávají zvuky jako když se o sebe třou dvě pálené cihly. Kopec je plný sněhu a na něm prach. Volíme příkrou ale přímou cestu.

kráter

Dva mladí turisté jdou dolů, pod kráterem cestu vzdali a podávají hlášení, že nahoře je skupina s průvodcem. Dodali nám odvahu, výstup nemůže být nebezpečný. Držíme se svahu, boříme se po kolena do písku, plné boty kamení, jdeme téměř po čtyřech a vítr nás táhne zpět. Poslední metry jsou nejhorší, hůře se dýchá. Průvodce skupiny, který jde dolů z kráteru, nám nadává, že je to tu životu nebezpečné a kde máme helmy, bez průvodce se sem nesmí. Děláme, že moc nerozumíme a kráčíme dál. Posledních pár kroků a jsme na vrcholu vulkánu. Cca kilometrová díra doprostřed hory doutná a sirný dým jde směrem od nás, máme parádní podmínky a veliké štěstí. Šlapu na horký kámen a taví se mi bota, cítím pohyb půdy pod sebou, dál už nejdeme.

kráter 3

Etna zdolána komplet zu Fuss za 6 hodin. Vrchol je náš! Slavíme panáčkem slivovice.

Jdeme dolů pěšky až k spodní stanici lanovky. Vlastně polovinu cesty běžíme z kopce pískem, nejzábavnější sestup jaký si dovedeme představit. Obrovská náhoda, že naše spolutrpitelky z Německa Rosi a Susanne mají dole půjčené auto a jedou kamsi do Campofelice. Na bus kašleme (ale stihli bychom ho) a jedeme s holkami k jejich hotelu. Cestou na dálnici rezervujeme ubytování online, Campofelice je malé městečko 50 km od Palerma a 15 km od Cefalú. Parádní výchozí bod pro naše plánované týdenní objevování ostrova po výstupu. Ale o tom příště..

kráter 4

Věděli jste, že...

 německé turistky neznají Rudolfa Jelínka?

 na Etně vám uhoří bota?

 černý písek se sušenkou je plnohodnotný oběd s vyváženým podílem vitamínů a minerálů?

kráter 2

 

 Pár slov na závěr

Pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi, kupte si v horní stanici lanovky typické italské Limoncelo. Pokud vám z nějakého důvodu vadí citrony, můžete zkusit jiné příchuti, co třeba pistácie, meloun, mandarinky nebo mandle? Jestli vám to ale není dost dobré, protože to má max cca 17%, kupte si stylovou červenou pálenku Etna s 50%. No a pokud to stále nestačí, v supermarketu mají 96% alkohol volně k prodeji..

limoncelo